Матрица за художествено леене – част 2
Интродукция
В част 1 от този урок, проследихме подготовката и създаването на първия елемент от силиконовия калъп. 24 часа по-късно (след като силикона стегне хубаво) е време да продължим с изграждането на останалите три елемента. Работата, която предстои е далеч по-бърза и лесна, след като вече всичко е планирано предварително.
Стъпка 10: продължаваме напред
Силиконът се е втвърдил и е време да пристъпим напред. Внимателно разглобяваме стените и обръщаме калъпа наобратно,така че да легне върху новата силиконова част. Премахваме пластелина, който е служил за имитация на част 2, за да останат частите между ушите и между краката (3 и 4).
(кликнете в/у изображението за да го видите в цял размер)
Стъпка 11: ограждащи стени
След като сме премахнали пластелина, намазваме добре със сапунена вода. Остава ни да направим стени от друг пластелин, които да ограждат частите, както направихме през първия ден.
(кликнете в/у изображението за да го видите в цял размер)
Съдържание:
10)Продължаваме напред.
11)Ограждащи стени.
12)Заливане със силикон.
13)Улеи за пристягане.
14)Премахване на пластелин.
15)Почистване с разделител.
16)Пристягане с ластици.
17)Наливане на силикон.
18)Изливане на последната част.
19)Отваряне и почистване.
20)Отвори за наливане.
21)Каналчета за въздух.
Задай ни въпрос:
info@cgzen.com или
пиши във fb
Стъпка 12: заливане със силикон
След като стените са готови обдухваме с тънка въздушна струя местата с повече детайл. След това изливаме половината от силикона на тънка струя, разклащаме калъпа добре, за да се разпредели навсякъде и изливаме остатъка. Това всичко за ден 2. Отново трябва да оставим силикона да се втвърди за 24 часа.
Стъпка 13: улеи за пристягане
(Ден 3) Преди да продължим към следващите части, с макетно ножче изрязваме улеи в части 1и 2. Те ще служат, за да пристегнем здраво калъпа в последствие, така че да се избегне разместване на ластиците.
Стъпка 14: премахване на пластелин
Време е да отворим калъпа и да премахнем пластелиновите имитации на части 3 и 4. Те вече не са ни необходими, тъй като техния негатив е откопиран върху силиконовите части 1 и 2.
Стъпка 15: почистване
Внимателно почистваме фигурата и силиконовите калъпи и ги намазваме със сапунена вода за разделител.
Стъпка 16: пристягане с ластици
След като добре сме намазали и фигурата и калъпите с разделител, внимателно ги сглобяваме и пристягаме с ластици. Тук ситуацията е такава, че част 3 и 4 не могат да се излеят едновременно, защото лежат в абсолютно противоположни равнини. В ден 3 ще излеем по-голямата от двете, тази между краката на кучето. Позиционираме добре калъпа така че кухината да е хоризонтална. След като се уверим, че всичко е добре намазано с разделител, сме готови да излем част 3.
Стъпка 17: наливане на силикона
Изливаме силикона на тънка струя, накланяме в различни посоки, за да се стече добре и доливаме – стандартната процедура. Това е всичко за ден 3. Остана много малко и матрицата ще е завършена.
Стъпка 18: изливане на последната част
(Ден 4) Намазваме с разделител и изливаме последната част от матрицата. Това е всичко за този ден, отново изчакваме 24 часа.
Стъпка 19: отваряне и почистване
(Ден 5) Много внимателно отваряме калъпа, защото се е вакумирал и може да се повреди, ако приложим излишна сила. След като го отворим и почистим добре, предстоят няколко процедури, за да може калъпът ни да функционира безпроблемно при отливане.
Стъпка 20: отвори за наливане
С макетно ножче оформяме хубави отвори около местата, от където ще се налива материалът впоследствие.В случая това са краката на кучето.
Стъпка 21: каналчета за въздух
Издълбават се каналчета на места, на които може да се задържи въздух, което ще попречи за правилното разпределяне на материала.
Твърди повърхности в Zbrush

Ревю на таблет Bosto Kingtee
Bosto е нова компания на пазара, която едва от няколко години насам предлага разнобразие от дисплей-таблети.
Финал
С това приключва процесът на създаване на силиконова матрица! С нея можем да отлеем восъчно копие. Восъкът ще ни позволи допълнително да полираме и изчистим модела от всякакви възможни проблеми, а след това да изработим същински калъп за многобройни отливки.
Благодарим Ви, че прочетохте тази статия, надяваме се да я намирате за полезна.
Ще се радваме да разберем какво мислите, като ни оставите коментар по-долу или във фейсбук:
- Динко Динев и Станислав Нанев
Съдържание:
10)Продължаваме напред.
11)Ограждащи стени.
12)Заливане със силикон.
13)Улеи за пристягане.
14)Премахване на пластелин.
15)Почистване с разделител.
16)Пристягане с ластици.
17)Наливане на силикон.
18)Изливане на последната част.
19)Отваряне и почистване.
20)Отвори за наливане.
21)Каналчета за въздух.
Задай ни въпрос:
info@cgzen.com или
пиши във fb
За авторите:

Традиционен и дигитален скулптор.
През последните 10 години се занимавам с изработката на арматури за кукли за стоп-моушън анимация, със скулптура и калъпи за художествено леене. Опитен съм в моделиране със Zbrush.

3D принтинг експерт.
Работя в областта на моделирането и 3d прототипизирането. Основател съм на Shapers3D – > висококачествени 3d принтинг услуги. Мечтая да създам собствена серия колекционерски фигурки.
Comments