Slice Brush и неговите особености
Slice Brush и неговите особености
Slice четките не са четки в традиционния смисъл, а по-скоро са инструменти подобни на mask и selection. Тази четка изрязва геометрията на модела и създава различна полигрупа от всяка страна на изчертаната крива. Slice Curve четката работи на същия принцип като Clip четката.
Особености на Slice четките
Както казах по-горе, Slice четките са чудесен начин за правене на нови полигрупи върху модела. Можете да ги използвате като ги селектирате от менюто с четките, а след това използвате клавишната комбинция Ctrl +Shift.
За да можете да използвате четката и да правите криви, а не само прави черти ще намерите различните опции в менюто.
Ако сте избрати Slice с тип нанасяне “крива” (меню Stroke > опция “curve”) то с Ctrl + Shift стартирате нанасянето на права черта, а при всяко натискане на Alt създавате мека точка, с чиято помощ да огънете кривата. Бързото натискане на клавиша Alt два пъти подред, пък ще създаде точка с остър преход.
Slice Brush и Симетрия
Ще забележите, че при работа с тази четка, симетрията не работи. Има начин, по който да се справим с този проблем и това е именно функцията Mirror and Weld.
Фукцията Mirror & Weld
Тази функция може да намерите в менюто Geometry – Modify Topology. Имайте предвид, че трябва да посочите оста, в която искате да бъде направена симетрията.
Това което прави Mirror and Weld е да разреже на две модела, да дупликира едната половина, а другата да изтрие. Накрая зашива наново двете половини, което генерира edge loop точно по средата на модела.
Ето и резултата от работата със Slice четка и Mirror and Weld показан стъпка по стъпка на картинките по-долу:
– започвам с повърхност, която е една полигрупа;
– с помощта на polypainting планирам разрезите с червен цвят;
– след което правим други полигрупи с помощта на Slice четката;
– грижа се да разрежа добре единственото едната половина на модела, а симетрията възстановявам чрез Mirror and Weld
– от тези нови групи можем да генерираме отделни повърхности с командата Panel Loops, която се намира в Geometry > Edge Loop > Panel Loops
ВАЖНО:
Slice четките не работят със SubDiv нива.
Бихме могли да заобиколим този проблем като дублираме обекта върху, който искаме да използваме Slice четката:
– дублираме tool-а с бутона Duplicate от меню Tool > Sub-Tool.
– изтриваме SubDiv нивата на новия модел.
– използваме Slice четката и генерираме нови полигрупи.
По този начин сме запазили и модела със SubDiv нивата и разполагаме с нов модел с полигрупи, от които да генерираме геометрия. Ако нямаме нужда от оригинала, просто го изтриваме.
Slice четката е чудесен инструмент, който задължителна част във вашето скулптиране, особено при работа с твърди повърхности.
Aко искате да видите много други техники за моделиране на твърди повърхности, можете да разгледате библиотеката ни с безплатни видеа в нашия youtube канал.
Ако желаете да се включите в професионалния курс по дигитална скулптура със Zbrush, започнете приключението с 4 седмичната ни учебна програма -> “Есенцията на Zbrush”
Попитай Cgzen
Ако имате въпрос относно Zbrush, изпратето го на info@cgzen.com и можем да превърнем отговора му в кратка статия като тази.
Задай ни въпрос: info@cgzen.com или пиши във facebook